1.3. Základné pravidlá systému Mathematica
- Systém Mathematica je zostavený z dvoch základných modulov: Front End (užívateľské rozhranie) a Kernel (výpočtové jadro).
- Dokumenty vytvorené systémom sa nazývajú Notebooks a sú to súbory s príponou .nb, napr. Primer.nb, 12my.nb, atď. Ovládajú sa pomocou File menu.
- Systém umožňuje prácu s viacerými dokumentami súčasne, pomocou Window menu. Premenné a ich hodnoty sú uchovávané v spoločnej pamäti.
- Text dokumentu môže obsahovať príkazové riadky, grafiku, systémové výsledky, atď., a je usporiadaný do samostatných buniek.
Každá bunka sa vyhodnocuje samostatne ako jeden celok. Jednotlivé bunky sú označené v pravej časti pracovnej obrazovky hranatou zátvorkou ].
- Práca s bunkami sa organizuje pomocou menu Cell. Bunky sa dajú formátovať, zlučovať, oddeľovať, spájať, separovať, zatvárať a otvárať, atď.
Stlačením a držaním klávesnice CTRL môžeme naraz označiť viacero buniek.
- Vkladanie výrazov sa dá uskutočniť viacerými spôsobmi. Najpopulárnejšími sú: a) použitie paliet matematických symbolov a zabudovaných funkcií, ktoré
sú k dispozícii v menu File/Palettes, napr. , alebo b) priamym zápisom
zodpovedajúceho textového operátora: Integrate[ f, { x, a, b} ].
- Systém Mathematica je interpretér. Používateľ vytvorí príkazový riadok zapísaný v jednotlivých bunkách, v ktorom sa každý
operátor nazýva Input, a systém po ich vyhodnotení vytvorí riadky výstupu, označené Out s číslom, t.j. Out[123]. Cykly sú výnimkou.
- Počas práce so systémom v aktívnom súbore sa všetky vstupy a výstupy ukladajú a dajú sa použiť odvolaním sa na ich číslo zodpovedajúce
poradiu, v ktorom sa vyhodnocujú.
- Príkazy aktívnej bunky sa vyhodnocujú po súčasnom stlačení klávesníc SHIFT a ENTER.
- Výpočty sa vykonávajú na ľubovoľný počet desatinných miest. Zabezpečí to príkaz v tvare N[ príkaz, počet miest]. Štandardný počet desatinných miest je šesť.
- Dlhotrvajúce výpočty systém indikuje dvojitou hranatou zátvorkou ]] v pravej časti pracovnej plochy.
- Výpočty sa dajú prerušiť príkazom Action/Interrupt, alebo súčasným stlačením klávesníc Alt a ‘.’.
- Riadok, bunka, skupina buniek alebo celý súbor sa dá opakovane vyhodnocovať v ľubovoľnom poradí.
- Systém rozlišuje malé a veľké písmená: CoCa-CoLa sa líši od Coca-Cola.
- Príkazové funkcie systému sa vždy začínajú veľkým písmenom a ich argument musí byť vždy v hranatých zátvorkách, napr. Plot[arguments,...].
- Odporúča sa začínať mená všetkých premenných, grafov a iných objektov veľkými písmenami. Meno sa začína písmenom, po ktorom môže nasledovať
neobmedzený počet písmen a/alebo čísel.
- Príkazový riadok (operátor) môže obsahovať zabudované funkcie systému, užívateľom definované funkcie, premenné, konštanty, atď.
Premenné a zabudované funkcie nemusia byť užívateľom preddefinované, pretože systém definuje ich typ podľa pôvodne priradeného významu, t.j. celé číslo, komplexné číslo, symbol,
postupnosť (zoznam), graf, matica, atď.
- Pre rýchle a efektívne využívanie systému Mathematica a všetkých jeho funkcií sa odporúča používať podrobný popis funkcií v bohatej a jednoducho dostupnej Nápovedi -
súbor Help a plnú verziu interaktívneho zabudovaného manuálu dodávaného so systémom Mathematica, ktorý napísal autor Steven Wolfram.