Matice
úvod, zápis, transformácie, determinanty, inverzné matice, vlastné čísla, riešenie systémov rovníc, atď.
Použitie File/Palettes/Basic Calculations/ List a Matrices menu
Príklad 1. Matice sú v systéme Mathematica reprezentované dvoma spôsobmi - ako štandardné multidimenzionálne zoznamy, alebo pomocou matematickej symboliky použitím paliet. Uvedený je zápis matice a s rozmermi 3 x 5:
Nasledujúca matica b je vytvorená použitím symbolu z palety hlavných symbolov. Riadky sa pridávajú umiestnením kurzora do hornej časti bunky a súčasným stlačením klávesníc CTRL a ENTER. Stĺpec pridáme súčasným stlačením klávesníc CTRL a čiarka - , .
Príklad 2. Operácie s maticami sa vykonávajú podľa pravidiel lineárnej algebry - súčet, súčin, atď. Uvedený je súčet a súčin matice a čísla.
Príklad 3. Súčin matíc definuje symbol . (bodka):
Príklad 4. Výpočet (p+q). (p-q). Na porovnanie získaného výsledku vypočítame aj medzivýsledky.
Príklad 5. Determinanty, transpozícia, umocňovanie, atď. Operácia vykoná umocnenie každého prvku matice na tretiu, zatiaľ čo operácia a.a.a dáva trojnásobný súčin matice a.
Príklad 6. Výpočet inverznej matice a overenie výpočtu pomocou súčinu pôvodnej matice a a inverznej matice r zľava aj sprava, ktorých výsledkom je jednotková matica.
r=Inverse[a]
MatrixForm[%]
a.r
r.a
Príklad 7. Zistenie hodnosti matice eliminačnou metódou pomocou funkcie RowReduce.
Príklad 8. Výpočet vlastných čísel a vlastných vektorov štvorcovej matice, ak existuje analytické riešenie charakteristickej rovnice. V opačnom prípade treba použiť metódu numerického výpočtu.
b=.
b={{3,1},{4,0}}
Eigenvalues[b]
Eigenvectors[b]
c={{1,0,-3},{4,0,-2},{2,-2,3}}
Eigenvalues[c]
Eigenvectors[c]
Príklad 9. Riešenie sústavy lineárnych rovníc Ax = b s nesingulárnou maticou A. Dva spôsoby nájdenia riešenia - priamym výpočtom inverznej matice, x = , alebo pomocou funkcie LinearSolve[ ] .
Created by Mathematica (December 21, 2007)