Výpočtové možnosti systému Mathematica
Systém pracuje s prakticky neobmedzeným množstvom aritmetických symbolov a používa najefektívnejšie algoritmy pre komplexné symbolické a numerické výpočty. Pokúša sa vypočítať výsledok vždy čo najpresnejšie, pričom výsledkom môže byť číslo alebo matematický výraz. Odporúča sa požadovať iba dosažiteľné (vypočítateľné) reálne a komplexné čísla, numerickú metódu výpočtu, alebo zaokrúhľovaciu chybovú funkciu.
Príklad 1. Ako si systém Mathematica poradí s iracionálnym číslom π . Dá sa zapísať symbolicky ako π, alebo ako desatinné číslo
so štandardnou presnosťou na 6 desatinných miest, či s počtom desatinných miest zvoleným používateľom, napr. 100.
Veľké písmeno N sa používa na zabezpečenie výsledku v tvare desatinného čísla.
Napokon zobrazíme hodnotu Eulerovho čísla e s presnosťou na 50 desatinných miest.
Príklad 2. Mathematica si jednoducho poradí aj so zložitými výpočtami. Keď chceme získať výsledok v tvare desatinného čísla (numerický), je potrebné zapísať aspoň jedno z použitých čísel s desatinnou bodkou (typ premennej Real).
Posledný výsledok je číslo s dvojnásobnou presnosťou. Na zobrazenie tohoto tvaru musíme umiestniť kurzor myši do výstupného riadku a stlačiť klávesu ENTER.
Príklad 3. Výsledok bezprostredne vykonaného príkazu sa dá okamžite použiť pomocou symbolu %, resp. symbolu %% pre výsledok bezprostredne predchádzajúceho príkazu, atď.:
Alternatívou je použitie čísla príkazového riadku v danom súbore, ktoré sa zobrazuje na začiatku riadku ako In[number], Out[number].
Príklad 4. Mathematica pracuje rovnako dobre a rýchlo aj s komplexnými číslami, pričom znak komplexnej jednotky sa zapisuje I, alebo použijeme symbol z palety základných matematických symbolov Basicinput - i.
Príklad 5. Mathematica dokáže spracovať aj zložité maticové výpočty. Funkcia Random[ ] generuje náhodné číslo z intervalu [0,1].
Použitím príkazu Table vytvoríme napr. maticu typu 100 x 100 s prvkami generovanými ako náhodné čísla.
Znak ; (bodkočiarka) sme v tomto prípade použili z toho dôvodu, aby sme zamedzili zobrazeniu matice obsahujúcej 10 000 prvkov.
Príklad 6. Ďalší príkaz vypočíta a zobrazí vlastné čísla matice m z predchádzajúceho príkladu.
Príklad 7. V zlomku sekundy dokáže systém Mathematica vypočítať hodnotu faktoriálu čísla 500 - exaktne a správne.
Príklad 8. Rozklad polynómu
s reálnymi koeficientami je časovo náročným výpočtom pri ručnom počítaní. Zabudovaný príkaz systému si s výpočtom poradí okamžite.
Príklad 9. Vysoko hodnoteným kvalitným prvkom systému Mathematica sú efektívne výpočty týkajúce sa prvočísel. Vypočítanú tabuľku s prvými 200 prvočíslami uložíme ako premennú tp a zobrazíme graficky.
Created by Mathematica (October 6, 2007)