Úvod do rukoväte študenta

Rukoväť študenta je príručka pozostávajúca z 25 samostatných kapitol obsahujúcich informácie užitočné pre študentov, ktorí majú vo svojom štúdijnom programe predmety matematického charakteru. Vo väčšine kapitol je teoretický výklad základných pojmov niektorej časti matematiky kombinovaný s riešením príkladov pomocou matematických alebo štatistických programových balíkov, ako sú napr. Mathematica a jej aplikácie, Maple, Matlab alebo SPSS. Kapitoly sú zaradené do skupín po 3 alebo 4, podľa jednotlivých programových systémov, ktoré sa pri riešení problémov využívajú.

Kapitola 2 opisuje metódu najmenších štvorcov pre aproximáciu dát, ktorá sa používa v regresnej analýze.
Kapitola 3 poskytuje čitateľovi stručný úvod do štatistického programového balíka SPSS, a spolu s kapitolami 4 a 5 slúžia k získaniu hlbšieho porozumenia SPSS v kontexte klastrovej analýzy.

Kapitoly 6 - 8 oboznamujú študenta so základnými možnosťami aplikácií z produkcie softvérovej firmy Wolfram Research, ako sú Calculus WIZ, The Mathematical Explorer a Mathematica CalcCenter.

Kapitoly 9 - 11 sú venované používaniu softvérového balíka Mathematica pri riešení obyčajných difernciálnych rovníc. V kapitole 9 je použitá jednokroková numerická metóda, v kapitole 10 sú použité metódy Runge-Kutta, a v kapitole 11 sa hovorí o stabilite kritických bodov v lineárnych systémoch ODR.

Kapitoly 12 - 14 môžu slúžiť ako pracovné listy pre študentov, ktorí sa potrebujú oboznámiť s technikami integrovania. Vysvetlená je metóda integrácie per partes a substitučná metóda, a uvedených je niekoľko príkladov nich použitia. Riešenia sú uvedené v tradičnej forme - ručné výpočty, aj pomocou systému Maple.

V kapitolách 15 - 19 je použitý systém Maple. Stručný úvod do práce so systémom je v kapitole 17, kapitoly 18 a 19 demonštrujú použitie príkazov systému pri hľadaní derivácií funkcií a určovaní ich kritických bodov a pri riešení obyčajných diferenciánych rovníc. Kapitola 18 pojednáva o zápise matíc, determinantov a výpočtov s nimi, a kapitola 19 uvádza príkazy pre kresbu grafov funkcií dvoch premenných.

Kapitoly 20 - 22 ilustrujú použitie softvéru Publicon, ktorý bol špeciálne vytvorený pre vkladanie aktívneho textu do technických súborov. Opis možností systému Publicon podáva kapitola 20, nasledujúca kapitola 21 poskytuje výklad o možnostiach editácie. Kapitola 22 prináša ukážky študentských prác vytvorených v systéme Publicon.

Kapitola 23 ponúka študentom úvod do používania numerických výpočtov v balíku MATLAB. Nasledujúca kapitola 24 objasňuje význam a zápis m-súborov v systéme MATLAB, zatiaľ čo kapitola 25 poskytuje návody pre prácu s grafmi, napr. vkladanie anotácií, v systéme MATLAB.